Jak odstranit zbytečné programy a soubory na PC

Odstranění zbytečných programů a souborů z počítače může výrazně zvýšit jeho výkon a uvolnit místo na disku. Zde je postup, jak to provést:

Odstranění programů:

 1. Odeberte nepoužívané programy: Přejděte na „Ovládací panely“ v systému Windows a otevřete „Programy a funkce“ (nebo „Programy a rysy“ v novějších verzích Windows). Zde naleznete seznam nainstalovaných programů. Pro odebrání programu klikněte na něj a vyberte možnost „Odinstalovat.“ Sledujte pokyny na obrazovce.
 2. Použijte nástroj pro odinstalaci třetí strany: Můžete také použít nástroje třetí strany, jako je „Revo Uninstaller,“ který umožňuje důkladnější odstranění programů včetně jejich zbývajících záznamů v registru.
 3. Vyčistěte prohlížeče: Odstraňte nepotřebné rozšíření a doplňky v prohlížeči. To může zrychlit načítání webových stránek.

Odstranění zbytečných souborů:

 1. Použijte Vestavěné Nástroje Windows:
  • Čištění disku: Windows obsahuje nástroj „Čištění disku,“ který odstraní dočasné soubory, mezipaměť a další nepotřebné soubory. Stačí vyhledat „Čištění disku“ v nabídce Start.
  • Disková defragmentace: Pro pevné disky (HDD) můžete provést defragmentaci disku, což pomáhá zvýšit rychlost přístupu k datům.
 2. Použijte nástroje třetí strany:
  • CCleaner: CCleaner je populární nástroj pro odstranění zbytečných souborů a registrace v systému Windows. Můžete ho stáhnout a nainstalovat zdarma.
  • Space Sniffer: Space Sniffer vám pomůže vizualizovat, které složky a soubory na disku zabírají nejvíce místa. To vám umožní identifikovat, které soubory lze bezpečně smazat.

Odebrání nepotřebných souborů v různých složkách:

 • Projděte složky, jako jsou „Dokumenty,“ „Obrázky,“ „Stažené soubory“ a podobně, a odstraňte soubory, které už nepotřebujete.

Pravidelné zálohování:

 • Před odstraněním souborů nebo programů proveďte zálohu důležitých dat, abyste se vyhnuli nechtěným ztrátám.

Kontrola startupu:

 • Deaktivujte programy, které se spouští při startu systému, a nejsou nutné. To můžete provést v Task Manager (Správce úloh) na záložce „Start-up.“

Ochrana před nechtěným odstraněním:

 • Buďte opatrní, abyste nepřišli o důležité systémové soubory nebo programy. Pokud si nejste jisti, jestli soubor můžete smazat, nechejte ho v klidu.

Uvedené kroky vám pomohou zvýšit výkon počítače a uvolnit místo na disku. Je důležité provádět tyto úkoly pravidelně, abyste udrželi váš systém v optimálním stavu.

Máte problém s počítače, notebookem, tiskárnou, telefonem nebo jinou elektronikou?

Stačí se ozvat a technik je již na cestě k Vám, aby Vám technika co nejdříve fungovala. To vše s přátelským přístupem :)