Kdy a jak aktualizovat software: Automatické vs. manuální aktualizace

Aktualizace software jsou důležité pro bezpečnost, stabilitu a výkon počítače. Existují dvě hlavní metody aktualizací: automatické a manuální. Každá metoda má své výhody a nevýhody.

Automatické aktualizace:

Výhody:

 1. Bezpečnost: Automatické aktualizace zajišťují, že software je vždy aktuální se všemi opravami a bezpečnostními záplatami.
 2. Pohodlí: Uživatel nemusí ručně sledovat a instalovat každou aktualizaci. Proces je automatizovaný.
 3. Prevence problémů: Automatické aktualizace mohou předejít problémům způsobeným zastaralým softwarem.

Nevýhody:

 1. Nedobrovolnost: Uživatel nemá přímou kontrolu nad aktualizacemi. Některé aktualizace mohou způsobit konflikty nebo problémy.
 2. Šíření chyb: Pokud automatická aktualizace přinese chybu, může to ovlivnit velké množství uživatelů najednou.

Manuální aktualizace:

Výhody:

 1. Kontrola: Uživatel má plnou kontrolu nad tím, kdy a jaký software aktualizuje.
 2. Vyhnání potenciálních chyb: Manuální aktualizace umožňují uživateli vyčkat na zpětnou vazbu od ostatních uživatelů, než provede aktualizaci.

Nevýhody:

 1. Zanedbání: Uživatel může aktualizace odkládat a na svém systému provozovat zranitelný software.
 2. Práce: Manuální aktualizace vyžadují více práce a pozornosti od uživatele.

Doporučení:

 1. Operační systém a bezpečnostní software: Pro tyto typy software jsou automatické aktualizace obvykle nejlepší volbou, protože zajišťují, že váš počítač je chráněn proti nejnovějším hrozbám.
 2. Aplikace a nekritický software: U nekritických aplikací můžete zvolit manuální aktualizace, pokud chcete mít větší kontrolu nad procesem.
 3. Pravidelnost: Pokud zvolíte manuální aktualizace, mějte pravidelný harmonogram, abyste se vyhnuli zanedbání aktualizací.
 4. Zálohy: Před provedením jakýchkoliv aktualizací, zejména systémových, vytvořte zálohu, aby bylo možné obnovit data v případě problémů.

V konečném důsledku je volba mezi automatickými a manuálními aktualizacemi částečně otázkou osobní preference a částečně závisí na konkrétním používání počítače a software, který máte nainstalován.

Máte problém s počítače, notebookem, tiskárnou, telefonem nebo jinou elektronikou?

Stačí se ozvat a technik je již na cestě k Vám, aby Vám technika co nejdříve fungovala. To vše s přátelským přístupem :)