Jaký je rozdíl mezi modemem a routerem

Modem a router jsou dvě odlišné zařízení, která mají různé funkce a účely v kontextu sítě a připojení k internetu. Zde je vysvětlení jejich rozdílu:

  1. Modem: Modem (Modulator-Demodulator) je zařízení, které převádí digitální signál z vašeho počítače nebo sítě na analogový signál, který je schopen cestovat po telefonní lince nebo jiném komunikačním kanálu. Na druhé straně přijímá analogový signál a převádí ho zpět na digitální signál, který váš počítač nebo síť může rozumět. Modemy se nejčastěji používají pro připojení k internetu pomocí DSL (Digital Subscriber Line) nebo kabelového připojení.
  2. Router: Router je zařízení, které slouží k směrování datových paketů v síti. Jeho hlavní funkcí je poskytovat cestu datům z jedné sítě do druhé (například z vaší domácí sítě do internetu) a zajistit, že správná data dorazí na správné místo. Router má také schopnost přidělovat jedinečnou IP adresu každému zařízení ve vaší síti a umožňuje tím komunikaci mezi zařízeními uvnitř sítě i s internetem. Router také může poskytovat ochranu sítě pomocí firewallu a dalších bezpečnostních funkcí.

V moderních zařízeních může být funkce modemu a routeru integrována do jednoho zařízení nazývaného „modem-router“, který slouží jako jedno komplexní zařízení pro připojení k internetu a distribuci dat ve vaší domácí síti. Takovýto modem-router kombinuje funkce modemu (připojení k internetu) a routeru (směrování dat v síti) v jednom zařízení, což zjednodušuje konfiguraci a správu domácí sítě.

Máte problém s počítače, notebookem, tiskárnou, telefonem nebo jinou elektronikou?

Stačí se ozvat a technik je již na cestě k Vám, aby Vám technika co nejdříve fungovala. To vše s přátelským přístupem :)